JOI, 19 mai 2016


JOI, 19 mai 2016

Masă rotundă (MR)
Conferință (C)
Simpozion (S)
Curs instrucțional (CI)
Prezentări libere (PL)
Program social
Postere

Palatul Culturii
Sala Voievozilor
Palatul Culturii
Sala Henri Coandă
08:30 - 09:30

Masă Rotundă (MR 1)
Insuficiența respiratorie la copil
Moderator: Gheorghe Iovănescu

1. Traheotomia la copil - Stelian Lupescu
2. Laserul cu CO2 în stenozele laringo-traheale la copil - Caius Doroș
3. Papilomatoza laringiană la copil - Mărioara Poenaru, Delia Horhat
4. Laringitele copilului mic - Alin Marin Horia, Mihaela Prodea
5. Managementul corpilor străini traheobronșici la copil - Gheorghe Iovănescu
08:30 - 09:30

Masă Rotundă (MR 2)
Hipoacuzia congenitală la copil - o urgență de diagnostic și tratament
Moderatori: Violeta Necula, Marco Mandala, Sebastian Cozma

1. Diagnosis of profound hearing loss below 6 months of age - Marco Mandala
2. Infecția cu citomegalovirus - cauză de surditate neuro-senzorială - Dana Anton Păduraru
3. Dificultăți în diagnosticul hipoacuziei la copil - Raluca Enache
4. The treatment of unilateral cophosis - Stephane Gallego
5. Evaluarea beneficiului auditiv la pacienții cu implant cohlear - Mădălina Georgescu
09:30 - 10:00

Rolul macrolidelor în tratamentul afecțiunilor ORL
Lector: Evelina Moraru
(Simpozion Mylan - S 1)
09:30 - 10:00

Conferință (C 1)
Vestibular Evoked Myogenic Potentials (VEMP): Technique and Clinical Applications in the Pediatric Population
Lector: Elefterios Papathanasiou (Cipru)
10:00 - 10:30

Conferință (C 2)
Audiology in 2016: new insights into objective speech audiometry measures
Lector: Hung Thai Van (Franța)
10:00 - 10:15

Sănătate inspirată de mare în infecțiile ORL
Evelina Moraru
(Simpozion Sodimed - S 2)
10:15 - 10:30

Ibuprofen pentru copii - siguranță
Lector: Dana Rusu
(Simpozion Reckitt Benckiser - S 3)
10:30 - 11:00

Pauză de cafea
10:30 - 11:00

Pauză de cafea
11:00 - 12:00

Masă Rotundă (MR 3)
De la disfuncția tubară la colesteatom
Moderator: Luminița Rădulescu

1. Cauzele disfuncției tubare - Adriana Neagoș
2. Otita seroasă - Luminița Rădulescu
3. Pungile de retracție - Dan Gheorghe
4. Otita medie cronică supurată - Horațiu Ștefănescu
5. Colesteatomul - Cristian Mârțu
11:00 - 11:20
Conferință (C 3.1)
Chirurgia endoscopică în managementul patologiei tumorale benigne rinosinusale pediatrice
Lector: Codruț Sarafoleanu
11:20 - 11:40
Conferință (C 3.2)
Chirurgia endoscopică a patologiei inflamator-infecțioase rinosinusale pediatrice
Lector: Claudiu Manea
11:40 - 12:00
Conferință (C 4)
Chiste și fistule cervicale congenitale
Lector: Stelian Lupescu
12:00 - 12:50

Antibioticoterapia modernă în tratamentul afecțiunilor infecțioase ale tractului respirator superior
Lector: Dragoș Palade
(Simpozion KRKA - S 4)
Simpozion în Sala Voievozilor
12:50 - 14:00

Pauză de masă
12:50 - 14:00

Pauză de masă
14:00 - 15:00

Masă Rotundă (MR 4)
Managementul amigdalitei cronice la copil – status actual
Moderator: Dan Gheorghe

1. Amigdalectomia la copii - considerente practice - Gheorghe Iovănescu
2. Indicațiile adeno-tonsilectomiei conform medicinei bazate pe evidențe - Silviu Albu
3. Amigdalectomia - de la mit la realitate - Veronica Epure
4. Complicațiile amigdalectomiei - Dragoș Palade
5. Dileme clinico-terapeutice în amigdalita cronică a copilului - Dan Gheorghe
14:00 - 15:00

Masă Rotundă (MR 5)
Indicatori subclinici și clinici ai apneei obstructive de somn la copil
(Subclinical and clinical indicators for obstructive sleep apnea (OSA) in children)

Moderatori: Francesca Romana Patacchioli, Corina Dima-Cozma, Cristina Ghiciuc

1. Introduction - Francesca Romana Patacchioli (Italia)
2. Patologia de somn la copii - elemente practice - Adriana Neagoș
3. Biomarkeri ai activității axului hipotalamo-hipofizo-suprarenalian în apneea de somn obstructivă la copil (Biomarkers of HPA axis activity in OSA in children) - Cristina Ghiciuc
4. Indicatori preclinici ai activității sistemului nervos autonom în apneea obstructivă de somn la copil (Preclinical indicators of autonomic nervous system activity in pediatric OSA) - Corina Dima-Cozma
5. Apneea de somn - noi perspective în explorarea poligrafică cvasinoncontact - Luminița Rădulescu
15:00 - 15:30

Hearing solutions from Cochlear
Moderator: Antonio Sportelli
1. Introducere - Sonke Martin
2. Experiența chirurgicală cu implantul BAHA în Cluj-Napoca - Violeta Necula
3. Safety considerations in case of toddlers` simultaneous bilateral CI - Laszlo Rovo
4. Surgical experience with a thin cochlear implant - Jiri Skrivan (Cehia)

(Simpozion COCHLEAR - Fix Import-Export - S 5)
Simpozion în Sala Voievozilor
15:30 - 16:00

Conferință (C 5)
Angiofibromul nazofaringian - o provocare absolută în chirurgia endoscopică rinosinusală
Lector: Vlad Budu
15:30 - 16:00

Conferință (C 6)
Analiza factorilor decizionali în indicația de explorare traheobronșică în suspiciunea de corp străin la copil
Lector: Florin Anghelina
16:00 - 16:15

Pauză de cafea
16:00 - 16:15

Pauză de cafea
16:15 - 16:40

Conferință (C7)
Auditory Brainstem Implant surgery outcomes in pediatric population
Lector: Marco Mandala (Italia)
16:15 - 16:40

Conferință (C8)
Particularitățile tumorilor ORL în oncologia pediatrică
Lector: Ingrith Miron
16:40 - 17:00

Conferință (C9)
Managementul trombozei de sinus venos lateral secundară supurațiilor otice. Actualități. Controverse.
Lector: Florin Anghelina
16:40 - 17:00

Conferință (C 10)
Relațiile de atașament și trauma produsă de patologia auditivă și tulburările de limbaj
Lector: Nicoleta Turliuc
17:00 - 18:15

Prezentări libere (PL 1)
OTOLOGIE
Moderatori: Luminița Rădulescu, Andreea Marinescu, Silviu Albu

1. Leziuni implicate în etiopatogenia otitei medii seroase la copil- caracterizare histologică şi imunohistochimică
Carmen Aurelia Mogoanta, Ciolofan M. S. , Anghelina Florin, Elena Ioniţă, Ioana Cristina Stanciu, Alexandra Zbera

2. Otita medie la copii cu patologia somatică
Svetlana Diacova, Angela Chiaburu, Sergiu Parii, Olga Sosnowska, Doina Chiaburu, Veronique Desvignes

3. Microbial biofilm, etiologic factor in cholesteatomatous otomastoiditis
Doina Vesa, Claudia Ștefan, Nicoleta Maftei

4. Perturbarea auzului - componenta a sindromului alcool fetal
Georgiana Russu, Cristina Rusu, Alexandra Grosu

5. Capcanele diagnosticului otomastoiditei acute la copil
Andrei Buruiană, Gheorghe Dan, Veronica Epure, Andrei Borangiu, Laura Buruiană

6.Calitatea vieții la copii mici cu otita medie
Svetlana Diacova, Mihail Maniuc, Lucian Danilov, Polina Ababii, Olga Sosnowska, Thomas J. Mcdonald

7. Abordare terapeutica si posibilitati de recuperare in paralizia facială postoperatorie - prezentare de caz clinic
Veronica Epure, Andrei Borangiu, Gheorghe Dan

8. Cochlear implantation: straightforward surgery?
Horațiu Ștefanescu, Nicolae Balica, Mărioara Poenaru

9.Reimplantarea cohleara la copil - cauze și efecte
Oana Bitere, Luminița Rădulescu, Cristian Mârțu, Raluca Olariu, Sebastian Cozma

10. Malformații minore de ureche internă în imagistica CT a copiilor cu hipoacuzie neurosenzorială congenitală
Cristian Mârțu, Luminița Rădulescu, Dan Mârțu, Corina Butnaru, Sebastian Cozma
17:00 - 18:00

Prezentări libere (PL 2)
LARINGOLOGIE
Moderatori: Dan Cobzeanu, Dan Gheorghe, Stelian Lupescu

1.Dischinezia laringiană – considerații clinice
Andrei Borangiu, Andrei Buruiană, Veronica Epure, Alexandra Schnaider, Gheorghe Dan

2.Abordare terapeutică și dificultăți într-o stenoza subglotică congenitală
Gheorghe Dan, Veronica Epure, Andrei Buruiană, A Neagu , Andrei Borangiu

3.Protocolul de decanulare al clinicii ORL “MS Curie“
Andrei Borangiu, Veronica Epure, Andrei Buruiană, Gheorghe Dan

4.Considerații practice în managementul dischineziei laringiene la copilul mic
Gheorghe Dan, Veronica Epure, Andrei Buruiană, A Neagu , Andrei Borangiu

5.Corpii străini metalici esofagieni la copii - considerații clinico-terapeutice
Carmen Aurelia Mogoanta, Ciolofan M. S. , Anghelina Florin, Elena Ioniţă, Ioana Cristina Stanciu, Alexandra Zbera

6.Rolul bronhoscopiei în diagnosticul astmului bronșic la copil
Iolanda Cristina Vivisenco, Mioriţa Toader, Corneliu Toader, Mircea Drăghici, Valeriu Lupu, Daniela Neacşu

7.Dificultăți diagnostice în corpii străini la copil
Mioriţa Toader, Corneliu Toader, Mircea Drăghici, Iolanda Cristina Vivisenco, Valeriu Lupu, Daniela Neacşu

8.Strategii diagnostice în corpii străini traheobronșici
Iolanda Cristina Vivisenco, Mioriţa Toader, Corneliu Toader, Mircea Drăghici, Valeriu Lupu, Daniela Neacşu
19:00 - 22:00

Cină festivă
Congress Hall Palas
Sala Chopin și Sala Vivaldi


  • Eveniment desfășurat sub egida următoarelor instituții:

    1ACADEMIE-copy1nuiversitatea de medicina iasi1 primarie1smr copy1smr1oamr iasi1spitalul de recuperare