SÂMBĂTĂ, 21 mai 2016


SÂMBĂTĂ, 21 mai 2016

Masă rotundă (MR)
Conferință (C)
Simpozion (S)
Curs instrucțional (CI)
Prezentări libere (PL)
Program social
Postere

Palatul Culturii
Sala Voievozilor
Palatul Culturii
Sala Henri Coandă
Spitalul Clinic de Recuperare
Amfiteatrul ”Prof. Dr. I. Lungu”
Spitalul Clinic de Recuperare
Amfiteatrul ”Conf. Dr. E. Nemțeanu”
08:30 - 09:30

Masă Rotundă (MR 10)
Reabilitarea auditiv-verbală: dificultăți multifactoriale
Moderatori: Anghelina Chiaburu, Simona Șerban, Coca Vasiliu

1. Particularități în terapia copiilor cu dislexie - Georgeta Burlea
2. Drumul sinuos în reabilitarea limbajului la copilul mic - Coca Vasiliu
3. Copiii cu neuropatie auditivă - un grup special în reabilitarea auditiv-verbală - Alexandra Neagu
4. Particularitățile mediului familial al copiilor purtători de implant cohlear - Violeta Necula
08:30 - 09:00

Conferință (C 21)
Patologia tumorală la copil
Lector: Șerban Berteșteanu
09:30 - 10:30

Curs instrucțional (CI 4)
Rolul părinților în reabilitarea auditiv-verbală a copiilor cu implant cohlear

Modul IV
Rolul părinţilor în educarea auditivă a copilului cu implant cohlear
Lector: Carmen Ștefănescu
09:30 - 10:30

Curs instrucțional (CI 2)
Intervenția psihologică în situații de criză: primul ajutor psihologic și debriefing-ul

Modul III
Lector: Prof. dr. Nicoleta Turliuc
09:00 - 09:30

Conferință (C 22)
Pediatric cholesteatoma surgery
Lector: Milan Stankovic (Serbia)





10:30 - 11:00 Pauză de cafea

10:30 - 11:00 Pauză de cafea
09:30 - 10:00

Conferință (C 23)
Newborn Hearing Screening in Hungary
Lector: Anita Gaborjan (Ungaria)
09:30 - 10:00

Conferință (C 24)
Insuficiența respiratorie nazală la copil, consecințele acesteia asupra dezvoltării maxilarului superior și implicațiile în tratamentul ortodontic
Lector: Gabriela Mușat
11:00 - 13:00

Curs instrucțional (CI 4)
Rolul părinților în reabilitarea auditiv-verbală a copiilor cu implant cohlear

Modul V
Implicarea părinţilor în formarea şi dezvoltarea limbajului oral la copilul cu implant cohear
Lector: Carmen Ștefănescu
11:00 - 13:00

Curs instrucțional (CI 2)
Intervenția psihologică în situații de criză: primul ajutor psihologic și debriefing-ul

Modul IV
Lector:Prof. dr. Nicoleta Turliuc
10:00 - 10:30

Conferință (C 25)
Trecut, prezent și viitor în implantologia otologică pediatrică în România
Lector: Dan Mârțu




10:00 - 10:30

Conferință (C 26)
Tratamentul multidisciplinar al malformațiilor congenitale maxilo-velo-palatine
Lectori: Dan Cobzeanu, Daniela Rusu




10:30 - 11:00

Pauză de cafea
10:30 - 11:00

Pauză de cafea
14:00 - 16:00

Curs instrucțional (CI 4)
Rolul părinților în reabilitarea auditiv-verbală a copiilor cu implant cohlear

Modul VI
Integrarea copilului cu implant cohlear în învăţământul de masă
Lector: Carmen Ștefănescu
11:00 - 12:00

Masă Rotundă (MR 11)
Cum abordăm afecțiunile vestibulare la copil?
Moderatori: Mădălina Georgescu, Eugen Ionescu, Luigi Mărceanu

1. Evaluarea copilului cu vertij - Mădălina Georgescu
2. Particularități în evoluția neuronitei vestibulare: complicații și “vindecarea cu defect”. Aspecte de diagnostic și tratament - Luigi Mărceanu
3. Etiologii rare ale vertijului la pacienți pediatrici - Eugen Ionescu
4. Vertijul la copil - diagnostic și tratament - Ioana Vodă
5. Conflictul neurovascular cohleovestibular în unghiul pontocerebelos la copil - prezentare de caz - Sebastian Cozma
11:00 - 11:30

Conferință (C 27)
Vocea copilului
Lector: Rodica Mureșan

11:30 - 12:00

Conferință (C 28)
Explorarea computer-tomografică a otomastoiditelor la copil
Lector: Corina Ursulescu
12:00 - 12:30

Conferință (C29)
Tendințe actuale în implantarea cohleară la copil
Lector: Simona Șerban



12:00 - 13:00

Prezentări libere (PL 5)
FARINGOLOGIE
Moderatori: Emil Mărginean, Ion Anghel, Dan Cobzeanu

1. Complicațiile adenoiditelor acute și cronice la copil
Ion Anghel, Anca Simioniuc, Rodica Urs, Alina Georgiana Anghel

2.Vaccinoterapia în tratamentul conservator complex al amigdalitei cronice la copii
Lucian Danilov, Ion Ababii, Mihail Maniuc, Polina Ababii, Svetlana Diacova, Alexandru Didencu, Olga Barghier

3.Sindromul de apnee în somn de tip obstructiv la copii
Ion Anghel, Anca Simioniuc, Rodica Urs, Alina Georgiana Anghel

4.Corpii străini metalici esofagieni la copii - considerații clinico-terapeutice
Carmen Aurelia Mogoanta, Ciolofan M. S. , Anghelina Florin, Elena Ioniţă, Ioana Cristina Stanciu, Alexandra Zbera

5.Diagnosticul și tratamentul corpilor străini esofagieni - prezentare de cazuri
Mioriţa Toader, Corneliu Toader, Iolanda Cristina Vivisenco, Mircea Drăghici, Valeriu Lupu, Daniela Neacşu

6.Tratamentul chirurgical clasic vs. tratamentul chirurgical prin radiofrecvență sau coblatie în cazul adenoamigdalitei cronice
Ion Anghel, Anca Simioniuc, Rodica Urs, Alina Georgiana Anghel

7. Diagnosticul diferențial ecografic în patologia pediatrică a glandelor salivare
Mihai Dumitru, Codruț Sarafoleanu, Ion Anghel, Adrian Costache, Romica Cergan
12:30 - 13:00

Postere:
1. Aspecte ale problemei surdității sensoroneurale la copii în Republica Moldova, realizări și perspective
Anghelina Chaiburu, Mihail Maniuc, Svetlana Diacova, Andrei Antohi, Doina Chiaburu-Chiosa

2. Traumatismele sinusului frontal la copil
Epure Veronica, Gheorghe Dan

3. Sindromul kartagener - raport de caz
Zugravu Adina Raluca

4. Expunerea la zgomot şi tinitusul
Andrada Bilcă, Anca Modan

5. Studii preclinice a unei noi combinații medicamentoase sub forma de picăturilor auriculare
Parii Sergiu, Uncu Livia, Nicolai Eugeniu, Valica Vladimir, Maniuc Mihail

6. Ent paediatric emergencies’ epidemiology
Mikahil Kubilay Tutuncuoglu

7. Corelarea raspunsului OEA cu patologia prematurului - studiu statistic
Lukacs-Juncu Alice
13:00 - 13:30

Adunarea generală a membrilor Societății Române de ORL Pediatrie
13:30 - 14:00

Ceremonia de încheiere a lucrărilor congresului


  • Eveniment desfășurat sub egida următoarelor instituții:

    1ACADEMIE-copy1nuiversitatea de medicina iasi1 primarie1smr copy1smr1oamr iasi1spitalul de recuperare